Negyven éves kor felett a csontok gyengülnek és veszítenek sűrűségükből, ásványianyag-tartalmukból.
Az ötven év felettieknél négy nőből egy, és nyolc férfiból egy érintett. Ezeknek az embereknek a csontjai olyanok, mintha porcelánból lennének: bármikor eltörhetnek, és nagyon nehezen gyógyulnak. Leggyakrabban a csukló, a csípő vagy a csigolya törik el. A betegek háta hajlott lesz, összemennek.
A betegség elsősorban a nőket érinti és nem csak az idősebb korosztályt. Fiatalkorban a csontok folyamatosan épülnek, fejlődnek.
A felnőttek napi kalciumszükséglete 1000 mg. Ezt csak táplálékkal, nem tudjuk magunkhoz venni, hiszen a napi táplálékunk mellett legalább fél kiló sovány túrót vagy karalábét kellene megennünk.
A D-vitamin fontos szerepet játszik a kalcium felszívódásához. A napfény, a megfelelő táplálkozás, a mozgás, jó hatással van szervezetünkre.
Naponta minél több halat, tejet, magvakat kell enni, és heti három órát legalább kell sportolni, ugyanis a mozgással a szervezetet csontképzésre buzdítjuk. A kalcium jó még a szívre, a vérre, és erősíti az immunrendszert. Kerülni kell a koffeint, a dohányzást és a fogyókúrát.
A csontritkulás folyamatát nem lehet visszafordítani. A hajlam örökölhető, az anorexia, a cukorbetegség, és a pajzsmirígytúlműködés, a véralvadás gátló és a kemoterápiás gyógyszer hajlamosít rá.
Tehát ha kalciumban gazdag ételeket eszel, rendszeresen mozogsz csontjaid sokáig egészségesek maradnak, így nem kell rettegned a csontritkulástól.